Často kladené dotazy – FAQ (Evropská partnerství v oblasti zdraví)

Obecné otázkyDokumenty k vyplnění – povinné přílohyUchazeč a spoluuchazečiRozpočet


Obecné otázky

Téma projektu

  • Kam zařadit téma našeho výzkumu? Je náš projekt relevantní pro výzvu?

    Povolená a vyloučená témata výzvy lze najít v mezinárodním dokumentu „Call text“ příslušných výzvách Evropských partnerství v oblasti zdraví.

    V případě nejasností je doporučením danou problematiku konzultovat s koordinátorem projektového konsorcia, jakož i s dalšími partnery nebo se přímo obrátit na sekretariát výzvy/koordinátora příslušného partnerství. Kontakty na sekretariát dané výzvy jsou k nalezení v mezinárodním dokumentu „Call text“.

Začátek projektu

  • Jaký je doporučený začátek a konec projektu?

    Možný začátek řešení projektu je vymezen mezinárodními podmínkami v dokumentu „Call text“ a musí být v souladu se zákonnými lhůtami uvedenými v kapitole 7.2 Podmínek pro zapojení uchazeče do výzvy. Termín zahájení a ukončení řešení projektu závisí na dohodě celého projektového konsorcia a musí být totožný. V případě, že dané nebude dohodnuto v rámci 1. kola výzvy, je možné upravit v rámci 2. kola výzvy, pokud projekt do této fáze postoupí.

Počet podaných projektů

  • Může organizace/instituce do výzvy podat dva projekty?

    Ano, organizace/instituce může podat do výzvy více než jeden projekt. Počet podaných návrhů projektů není v rámci výzvy omezen – a to jak pro právnické osoby, tak pro fyzické osoby.

Dokumenty k vyplnění – povinné přílohy

Vyplnění národních povinných příloh

  • Pokud jsem jenom jeden uchazeč z ČR, tak listy " spoluuchazeče" zůstávají volné/nevyplněné?

    Ano, v takovém případě listy „spoluuchazeče“ zůstávají nevyplněné.

  • Pokud v konsorciu není český podnik, musím podávat Čestné prohlášení o složení konsorcia?

    Pokud součástí konsorcia není podnik, toto Čestné prohlášení se nezasílá.

  • Jako partner vyplňujeme Čestné prohlášení PO a je tam bod "VII. Identifikace osob dle ust. § 14, odst. 3 písm. e) bod 2 rozpočtových pravidel:" a jako univerzita to nedokládáme. Lze ponechat prázdné nebo je zapotřebí uvést informaci, že nedokládáme?

    Do daného bodu je nutné uvést, že je pro Vás nerelevantní nebo že nedokládáte, aby bylo pro AZV ČR zřejmé, že jste tento bod nezapomněli vyplnit nebo ho záměrně vynechali.

  • Vyplňuje se Application form v českém nebo anglickém jazyce?

    Application form je jednou z národních povinných příloh, kterou je potřeba předložit pro národní formální kontrolu způsobilosti. Vyplňuje se tedy v českém jazyce. Výjimkou jsou části, kde je přímo uvedeno, že je třeba vyplnit v angličtině.

  • Mají pole v Application form omezení, co se týče znaků?

    Tam, kde je uveden max. počet znaků je nezbytné tento limit dodržet. Pokud není uvedeno, text není omezen počtem znaků.

  • Musí být projekt při vyplňování Application form zařazený do jednoho z panelů AZV (P01-P10)?

    Ano, na první záložce „Základní údaje“ je potřeba také vyplnit panel. Zařazení do jednoho z panelů však stačí vyplnit až v případě, že projekt postoupí do 2. kola výzvy (tzv. full proposal).

  • Může se stát, že bude projekt vyloučen na základě nějakého omylem/špatně uvedeného zařazení v Application form?

    V případě, že by v rámci národní formální kontroly způsobilosti bylo shledáno, že Vaše zařazení je neodpovídající, budete oficiálním dopisem vyzváni, abyste dané upravili, pokud projekt postoupí do 2. kola.

  • Co mám uvést do obecného cíle projektu? Cíl celého projektu nebo pouze český cíl? To samé se týká i očekávaných výsledků projektu.

    Obecný cíl projektu je možné převzít z toho, co je uvedeno v pre-proposalu, resp. full proposalu. Nicméně by mělo z obecného cíle také vyplývat, jaké konkrétní bude přispění českého partnera. To stejné platí i u očekávaných výsledků projektu. Není třeba uvádět konkrétní počet výsledků, ale celkové výsledky, kterých je cílem dosáhnout, a na jakých výsledcích se budete podílet vy jako český partner.

Odesílání povinných příloh

  • Kdo posílá dokumenty k přihlášce, kam a kdy?

    Koordinátor konsorcia odesílá pre, resp. full proposal prostřednictvím mezinárodního elektronického systému podepsaný všemi partnery konsorcia.

    Český partner (příp. český koordinátor projektového konsorcia), který je hlavním českým uchazečem dle Application form (tedy českým partnerem uvedeným v pre-proposal, resp. full proposal), posílá do datové schránky AZV ČR Application form vyplněný za sebe i za další případné české spoluuchazeče, Čestné prohlášení právnické osoby, Čestné prohlášení výzkumné organizace (pokud je relevantní) a Čestné prohlášení o složení konsorcia (pokud je jedním z českých spoluuchazečů podnik).

    Český partner, který je dle Application form pouze spoluuchazečem, odesílá do datové schránky AZV ČR pouze Čestné prohlášení právnické osoby a Čestné prohlášení výzkumné organizace (pokud je relevantní).

    Čestná prohlášení ani Application form není potřeba podepisovat. Podpis nahrazuje samotné zaslání z datové schránky do datové schránky AZV ČR.

    Datum odeslání pre-proposalů, resp. full proposalů i národních povinných příloh je stejné, lze ho najít v mezinárodním dokumentu „Call text“ každé výzvy zveřejněné na oficiálních stránkách příslušného EP v oblasti zdraví.

  • Musím podepisovat Application form před odesláním?

    Application form není potřeba podepisovat, pouze vyplnit a zaslat datovou schránkou uchazeče do datové schránky AZV ČR. Mezinárodní pre-proposal je nutné podepsat (za českou stranu podepisuje hlavní PI, tj. český partner).

  • Musí být Čestná prohlášení fyzicky podepsána?

    Čestná prohlášení není potřeba podepisovat, podpis nahrazuje zaslání prostřednictvím datové schránky.

  • Můžu Čestné prohlášení výzkumné organizace a Čestné prohlášení právnické osoby poslat hromadně pro jednu výzvu, pokud v rámci jedné výzvy máme 2, příp. více projektů?

    Pokud je IČO uchazeče stejné, lze zaslat jedno Čestné prohlášení právnické osoby i jedno Čestné prohlášení výzkumné organizace pro všechny projekty v jedné výzvě dohromady, avšak Application form musí být zaslán separátně pro každý projekt.

  • Bude třeba zaslat datovou schránkou i plná moc pro děkana na podepisování?

    V případě, že bude potřeba podpisu nějakého dokumentu (např. Čestného prohlášení o spolufinancování), pak je tato plná moc relevantní.

Mezinárodní dokumenty

  • Pokud jsme jediný český účastník a jsme jako vedlejší účastník, také zakládáme projekt v elektronickém systému, nebo pošleme Application form datovou schránkou a zbytek zařizuje jen hlavní účastník?

    Pokud nejste koordinátorem projektového konsorcia, stačí, abyste byli registrováni do elektronického systému a měli tak přístup jako český partner projektu. Pre-proposal, resp. full proposal, který koordinátor projektového konsorcia bude vkládat do elektronického systému, není potřeba AZV ČR zasílat, neboť k danému bude mít AZV ČR přístup. AZV ČR tedy požaduje zaslání pouze Application form a příslušná Čestná prohlášení.

  • Jsme členy konsorcia, které chce podávat projekt do společné nadnárodní výzvy. Termín pro podání národních povinných příloh je do stanoveného data pro předkládání pre, resp. full proposalu. Někteří partneři ale podávají tzv. pre-eligibility form. Požaduje toto AZV ČR?

    Každá partnerská země si stanovuje své vlastní národní podmínky. AZV ČR pre-eligibility form nepožaduje. Je však nutné do stanoveného termínu zaslat povinné přílohy, tj. Čestná prohlášení a Application form pro 1. kolo, resp. 2. kolo výzvy.

  • Jsme jediným českým spoluuchazečem projektu. Máme posílat Application form za celý projekt, nebo jen naši část?

    Application form je národní povinnou přílohou. V tomto formuláři se tedy nevyplňují zahraniční partneři, pouze čeští účastníci. V pre-proposalu, resp. full proposalu vystupuje český partner v roli českého partnera a v Application form v roli hlavního uchazeče. V případě, že na národní úrovni nebude navázána další spolupráce s dalšími institucemi / organizacemi (tj. spoluuchazeči), je nutné ponechat v Application form kolonky vztahující se ke spoluuchazeči prázdné.

Uchazeč a spoluuchazeči

Způsobilost

  • Může být oprávněným žadatelem "vědecký tým z lékařské fakulty" nebo jen výzkumná organizace?

    Výzkumný tým z lékařské fakulty je způsobilý k podání projektu, avšak projekt podávají za právnickou osobu (IČO), tj. za danou lékařskou fakultu, resp. univerzitu.

  • Jak potvrdím způsobilost pracoviště k účasti v projektu?

    Českým uchazečem ve výzvě může být výzkumná organizace a podnik. Pokud je organizace vedená na aktuálně platném seznamu výzkumných organizací, který spravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: http://www.msmt.cz/vyzkum-a-vyvoj-2/vyzkumne-organizace, je způsobilá k podání projektu, jakožto výzkumná organizace. Instituce, které nenaplňují definici výzkumné organizace, jsou pak branné, jako podnik, a to bez ohledu na typ právního subjektu.

  • Je pacientská nezisková organizace způsobilým partnerem?

    Podle národních pravidel způsobilosti není přímé financování pacientských organizací ze strany zřizovatele (MZČR) povoleno, není tedy způsobilým partnerem. Na úrovni AZV ČR je nicméně diskutována možnost, aby pacientské organizace mohly získávat přímou finanční podporu v případě, že se budou podílet na výzkumu s jasně definovanými cíli.  V tomto ohledu některé společné nadnárodní výzvy umožňují centrální mechanismus financování, který umožňuje pacientským organizacím čerpání finančních prostředků.

Early career researcher

  • Jaká je podle národních pravidel definice "Early career researcher"? Liší se od definice ECR v mezinárodních pravidlech?

    Definice ECR vyplývá z národních podmínek, které jsou rovněž uvedeny v mezinárodních dokumentech předmětných výzev, pokud relevantní.

Počet spoluuchazečů a dělení nákladů

  • Je omezený počet spolupracovníků na projektu? V mém projektu počítám s tím, že spolupracuji ještě se třemi českými partnery.

    V tomto případě se jedná o spolupracovníky na národní úrovni, kteří budou uvedeni v Application form jako spoluuchazeči, protože vy jako český partner / hlavní uchazeč budete část národních prostředků (tak jak si naplánujete) se spolupracovníky sdílet. V pre-proposal, resp. full proposal však uvedeni nebudou, tam budete uvedeni pouze vy jako český (hlavní) partner.

  • Spolupracuji s třemi pracovišti – mám je v Application form uvést jako samostatné spoluuchazeče anebo je shrnout do nákladů naší instituce?

    Záleží na vykonávaných činnostech jednotlivých institucí ve vztahu k pracím na projektu. Pokud půjde o výzkumnou činnost, tak by měly být zapojeny jako spoluuchazeči, avšak pokud půjde o činnosti nižšího rozsahu, např. jednorázové analyzování dat, tak lze dané řešit službou z rozpočtu uchazeče. 

  • Vystupuje ve formuláři Application form jako uchazeč hlavní koordinátor konsorcia a český uchazeč, případně další partneři, jsme uvedeni jako spoluuchazeči?

    Do Application form je potřeba vyplnit pouze české subjekty. Pokud vy budete vystupovat jako hlavní uchazeč / český partner v konsorciálním projektu, vyplníte záložky vztahující se k uchazeči. V případě, že na projektu budete spolupracovat ještě s dalšími českými účastníky, pak je potřeba vyplnit také záložky vztahující se ke spoluuchazečům.

Výše úvazku uchazeče a spoluuchazeče

  • Je stanoven minimální úvazek hlavního řešitele u hlavního uchazeče (žadatele) a hlavního řešitele u spoluuchazeče (partnera)?

    Minimální úvazek není stanoven. Samozřejmě nesmí jít o nulový úvazek a úvazek by měl nastaven v takové výši, aby odpovídal pracím na projektu. Týká se jak uchazeče, tak spoluuchazeče(ů).

Uchazeč a spoluuchazeči

Výše rozpočtu

  • Jaký rozpočet je maximální?

    Národní rozpočtová alokace pro výzvu je 500 000 EUR, ale max. podpora na jeden projekt je 250 000 EUR. Rozpočtová alokace a max. výše na jeden projekt se může lišit ve vztahu k budoucím výzvám. Důležité je tedy sledovat národní webové stránky AZV ČR.


Převod měn a zaokrouhlení

  • Je lepší zaokrouhlovat CZK než se budou převádět na EUR nebo až na závěr zaokrouhlit EUR?

    Národní poskytovatel nestanovuje přesný postup pro zaokrouhlení. Nicméně je preferované sečíst rozpočet v CZK a poté převést na eura a zaokrouhlit.

  • Jaký kurz mám použít pro přepočet na eura?

    Při vyplňování využijte aktuální kurz, v případě financování projektu, budou poskytnuty prostředky přepočtem dle denního kurzu ČNB v den deadlinu pro předkládání úplných návrhů projektů (tzv. full proposals).


Nepřímé náklady

  • Jak počítat nepřímé náklady (tzv. flat rate)?

    Nepřímé náklady se počítají jako 25 % z přímých způsobilých nákladů, tzn. 25 % ze součtu osobních, investičních (pokud jsou relevantní) a provozních nákladů. Podrobnější popis přímých způsobilých nákladů lze najít v Metodice: Evropská partnerství v oblasti zdraví: Metodika_2.-pracovni-verze_FINAL.pdf.


Osobní náklady

  • Je omezena výše osobních nákladů v projektu?

    MZ/AZV ČR ve vztahu k Evropským partnerstvím v oblasti zdraví nelimituje výši osobních nákladů na projekt. Náklady na projekt však musí být zdůvodnitelné a musí přímo souviset s řešenou problematikou projektu.

  • Osobní náklady se vztahují k hlavnímu pracovnímu poměru nebo se může jednat o OON?

    Může se jednat o OON, více informací k osobním nákladům naleznete v dokumentu Metodika: Evropská partnerství v oblasti zdraví, jejíž aktualizovaná verze je dostupná na webových stránkách AZV ČR.


Zdůvodnění nákladů

  • Kam, jak a kdy mám zdůvodnit náklady uvedené v rozpočtu? Do české přílohy Application form se náklady nezdůvodňují?

    V rámci 1. kola není potřeba v Application form náklady zdůvodňovat. V případě, že projekt postoupí do 2. kola, v této fázi bude požadováno vyplnit a zaslat aktualizovaný Application form, ve kterém budeme požadovat opětovné vyplnění rozpočtu vč. zdůvodnění.


Způsobilost nákladů

  • Jsou někde definované uznatelné a neuznatelné náklady?

    Náklady jsou blíže popsané v Metodice: Evropská partnerství v oblasti zdraví, která je ke stažení na webových stránkách AZV ČR.

  • Způsobilost mimořádných odměn – je přípustná varianta, že by člen týmu byl za aktivity na projektu odměňován pouze formou mimořádných odměn, nebo je nutné, aby měl daný pracovník vyčleněný úvazek v rámci pracovní smlouvy (případně uzavřenou dohodu) a mimořádná odměna je způsobilá pouze jako doplněk?

    Správnou variantou je, že pracovník má v rámci pracovní smlouvy/dohody pro projekt mimořádné odměny jako doplňkovou formu odměňování. Osobní náklady jsou blíže popsané v Metodice, která je ke stažení na webových stránkách AZV ČR.


Zařazení nákladů

  • Spadá OSVČ pod osobní náklady nebo nákup služeb?

    OSVČ je obvykle dodavatelem služeb nebo díla, tedy nespadá pod osobní náklady, ale pod nákup služeb a subdodávek.

  • Spadají do kategorie služeb a dodávek aktivity typu data management, monitoring, statistika, nebo bude preferována forma zajištění uchazečem, případně spoluuchazečem?

    Popsané aktivity do této kategorie spadají. Outsourcing tohoto typu služeb není v projektech úplně žádoucí – tyto aktivity mohou být nejlépe prováděny příjemcem, neboť ten má k datům nejsnazší přístup a zpravidla sám může optimálně vyhodnotit význam jednotlivých výzkumných dat. Teprve až poté, co příjemce zjistí, že tyto aktivity pro něj představují velkou administrativní či personální zátěž, měl by přistoupit k outsourcingu.

  • Můžeme do rozpočtu zahrnout náklady na pobyty zástupců stakeholderů během jednoho z projektových meetingů, který by se měl uskutečnit v ČR? Do které kategorie rozpočtu bychom je měli zahrnout? Patří do cestovného (přestože nejde o cesty členů českého týmu) nebo do "other direct costs"?

    V případě těchto nákladů jde o služby („other direct costs“) v hodnotě cestovného per diems. Doporučujeme dané náklady popsat do samotného pre-proposal, resp. full proposal. Pokud projekt postoupí do 2. kola, v rámci aktualizovaného Application form budeme dále požadovat písemné zdůvodnění nákladů projektu, kde lze dané specifikovat.

  • Jsou nějaká daná pravidla, jak rozdělit osobní a provozní náklady?

    Více informací k rozpočtu a rozdělení nákladů do kategorií naleznete v dokumentu Metodika: Evropská partnerství v oblasti zdraví, která je ke stažení na webových stránkách AZV ČR.

  • Co si představit pod "other indirect costs"?

    Níže naleznete zatřízení jednotlivých nákladových kategorií.


Výběr dodavatele služeb nebo subdodávek

  • Jsou k dispozici nějaké dodatečné metodiky nebo doporučení pro výběr dodavatele služeb či subdodávek? Nebo stačí, když výběr bude splňovat interní pravidla naší organizace?

    Interní pravidla příslušné organizace respektující české zákony týkající se nákupu služeb či subdodávek jsou dostačující.

Index